آلکنو: بازیکن‌ها آدم‌ هستند، نه ماشین!

سرمربی جدید تیم ملی والیبال ایران گفت: باید در نظر داشت که بازیکنان، انسان هستند نه آدم آهنی و ماشین.

به گزارش روابط عمومی هیات والیبال استان تهران،ولادیمیر آلکنو سرمربی تیم ملی والیبال که از 29 فرودین‌ماه با حضور در ایران اردوی تیم ملی را زیر نظر گرفته اظهار داشت: آمدن به ایران و چهارمین حضورم در المپیک با تیم ملی والیبال این کشور، برایم افتخار است.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران درخصوص امکانات و میزان تاثیرگذاری شیوه تمرینی تیم ملی در اردوها گفت: تمام امکانات لازم برای تمرین موثر و خوب مهیاست، اما در جریان برگزاری لیگ ملت‌های والیبال در ایتالیاست که متوجه می‌شویم تمرینات و اردوهایمان تا چه اندازه در جهت آمادگی برای حضوری موفق در المپیک توکیو، موثر بوده است.

سرمربی روس تیم ملی اخیراً ملاقاتی هم با محمدرضا داورزنی رئیس فدراسیون ایران داشت. او با اشاره به مباحث مطرح شده در این جلسه گفت: در جریان دیداری که با داورزنی داشتم، لیگ ملت‌ها (VNL) به عنوان تورنمنتی تدارکاتی برای آمادگی جهت حضور در المپیک در نظر گرفته شد. در این دیدار به داورزنی گفتم در VNL می‌توانیم دو هدف داشته باشیم. نخست این‌که به عنوان یک تورنمنت تدارکاتی جهت آمادگی برای حضور در المپیک به آن نگاه کنیم. دیگر این‌که به دنبال نتیجه گرفتن در این رقابت‌ها باشیم.

وی افزود: اگر برای نتیجه گرفتن راهی لیگ ملت‌ها شویم، زمان کمی برای آماده‌سازی بازیکنان جوان داریم و به همین دلیل بازیکنان باتجربه تیم برای رقم زدن نتیجه، فشار زیادی را متحمل خواهند شد. این کار ریسک مصدومیت بازیکنان را بالا می‌برد ولی در عوض به نتیجه خواهیم رسید، اما اگر قصد داریم از لیگ ملت‌ها به عنوان سکویی جهت آمادگی در المپیک استفاده کنیم، باید در برخی از بازی‌ها چشم‌‌مان را روی نتیجه ببندیم و بازیکنان جوان را به زمین بفرستیم؛ البته ما در این رقابت‌ها ترکیبی از بازیکنان جوان و باتجربه در زمین خواهیم داشت. در مجموع با هر هدفی که راهی ایتالیا شویم، قطعاً برای استراحت و تفریح به لیگ ملت‌ها نخواهیم رفت.

آلکنو درخصوص میزان شناختش از بازیکنان ایران تصریح کرد: درخصوص بازیکنان تیم ملی ایران هم باید بگویم چند بازیکن را از قبل می‌شناختم. شناخت کافی از لژیونرهای ایرانی شاغل در اروپا دارم. دو، سه بازیکن جوان را زیر نظر گرفته‌ام. هم در آینده و هم در حال حاضر به کمک آن‌ها در تیم ملی نیاز دارم و روی آن‌ها حساب می‌کنم؛ البته نیاز به زمان بیشتری دارم تا به شناخت کامل از بازیکنان تیم ملی ایران برسم.

وی ادامه داد: از طرفی برایم مهم است که در جریان VNL به بازیکنان جوان فرصت خودنمایی بدهم و آن‌ها را در عرصه عمل محک بزنم. چون درنهایت همین بازیکنان جوان هستند که در آینده و بعد از رفتن من، می‌توانند به تیم ملی والیبال ایران کمک کنند. بازیکنان جوان با انگیزه بسیار بالایی تمرین می‌کنند و این اتفاق در گوشه ذهنم هست و اثر آن هیچ‌وقت پاک نخواهد شد، اما نباید فراموش کنیم که قوی‌ترین‌ و آماده‌ترین بازیکنان به المپیک خواهند رفت.

تیم ملی والیبال ایران درحالی راهی لیگ ملت‌های والیبال خواهد شد که به دلیل شیوع کرونا، شیوه برگزاری این دوره از رقابت‌ها متفاوت خواهد بود. سرمربی تیم ملی والیبال ایران در مصاحبه با سایت فدراسیون، در این خصوص خاطرنشان کرد: با توجه به شیوع کرونا در جهان و برگزاری لیگ ملت‌ها به صورت فشرده، در جریان این رقابت‌ها در حباب (شرایط قرنطینه‌ای مشابه المپیک) خواهیم بودیم. در ایتالیا هر دو روز یک بار باید تست PCR بدهیم. محل اقامت تیم‌ها کاملاً قرنطینه است و هیچ فردی حق خروج از آن را ندارد. اگر کسی از قرنطینه خارج شود، دیگر حق برگشت ندارد.

آلکنو افزود: اگر بازیکنی حتی به دلیل مصدومیت از محوطه حباب خارج شود، دیگر نمی‌تواند برگردد. حتی شنیده‌ام تمام تیم‌های حاضر در لیگ ملت‌ها حق استفاده از سفارشات تلفنی و اینترنتی را هم ندارند. باید شرایط قرنطینه رقابت‌ها را پذیرفت و به لحاظ ذهنی و روانی خود را آماده حضور در این رقابت‌ها کرد.

وی درمورد برنامه‌های تیم ملی بعد از برگشت از VNL عوان کرد: بعد از برگشت از لیگ ملت‌ها و با توجه به این‌که در جریان این رقابت‌ها مجبوریم در مدت زمان حدود یک ماه، زندگی‌ فشرده‌ای در حباب داشتیم، باید به بازیکنانم فرصت چند روزه‌ای برای ریکاوری بدهم. بعد از لیگ ملت‌ها زمان بسیار کمی برای رسیدن به آمادگی نهایی تکنیکی و تاکتیی بدون مصدومیت جهت حضور در المپیک خواهیم داشت. چون از دست دادن هر بازیکن در این بازه زمانی کوتاه، به منزله وارد آمدن ضربه بسیار جدی به تیم ملی خواهد بود.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران درمورد نقش کرونا در تغییر روند مربیگری خود تصریح کرد: در دوران شیوع کرونا پزشک تیم، نخستین فردی است که برقراری رابطه نزدیک با او برایم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر بازیکنی مصدوم شد، تمام برنامه‌های آمادگی‌اش چه از نظر تست‌ها و چه از نظر فرم ‌آمادگی، همه باید بین من و دکتر تیم ملی هماهنگ شود.

آلکنو درخصوص کم و کیف حضور لژیونرها و زمان پیوستن‌شان به اردوهای تیم ملی گفت: همه باید بدانند که لژیونرهای تیم ملی والیبال ایران، شرایط سختی در لیگ‌های خارجی پشت سرگذاشته‌اند. به همین خاطر فرصت 10 روزه‌ای برای ریکاوری به آن‌ها داده‌ام؛ البته ممکن است محمد موسوی یکی دو روز دیرتر به اردوی تیم ملی ملحق شود که البته مسئله خاصی نیست. چون همه لژیونرها از آمادگی لازم برخوردار هستند. باید در نظر داشت که بازیکنان، انسان هستند نه آدم آهنی و ماشین.

او درخصوص فاصله زمانی کوتاه بین لیگ ملت‌ها و المپیک توکیو اظهار داشت: تقریبا دو هفته و چند روز برای حضور در المپیک بعد از لیگ‌ ملت‌ها فرصت خواهیم داشت که هم فرصت کافی هست و هم نیست. به همین دلیل تمرکز اصلی خود را روی افزایش آمادگی فیزیکی بازیکنان خواهیم گذاشت. ضمن اینکه لیگ ملت‌ها هم تورنمنت تدارکاتی مناسبی است برای رسیدن به آمادگی بیشتر.

آلکنو همچنین در پاسخ به این‌که در جریان لیگ ملت‌ها بیشتر روی تیم ایران و آمادگی بازیکنان متمرکز است، یا رصد حریفان المپیکی، گفت: فقط می‌توانم بگویم در حال حاضر به جز تیم ملی والیبال ایران هیچ چیز دیگری برایم جالب نیست.

انتهای پیام/

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --