اکبری:دروغ گفتند 20 میلیارد هزینه کردیم

سرمربی جدید تیم والیبال پیکان گفت: برخی از دوستان در محافل رسمی و غیررسمی مدعی شدند که تیم شهرداری ارومیه 20 میلیارد هزینه کرده است.

تیم والیبال شهرداری ارومیه امسال با هدایت پیمان اکبری و جذب تعدادی از ستاره های والیبال ایران از جمله پوریا یلی، پوریا فیاضی، محمدرضا حضرت پور، مرتضی شریفی، محمدطاهر وادی، میثم صالحی، سعید مصطفی وند، مهران فیض امام دوست و… یکی از مدعیان اصلی قهرمانی به شمار می‌ رفت، اما این تیم در فینال مقابل فولاد سیرجان تن به شکست داد تا حسرت قهرمانی آنها در لیگ برتر والیبال طولانی‌تر شود. اکبری با پایان کارش در شهرداری ارومیه برای فصل پیش‌رو یک بار دیگر به پیکان بازگشت. که سابقه حضور به عنوان بازیکن و مربی در پیکان را دارد در عرصه مربیگری با پیکان عناوینی چون سومی باشگاه‌های جهان، قهرمانی باشگاه‌های آسیا و  لیگ برتر والیبال کشور را دارد.

پیمان اکبری از 12 سالگی بازی والیبال را در مسابقات آموزشگاهی آغاز کرد و بازی باشگاهی را نیز از باشگاه بانک تجارت کرمانشاه استارت زد. وی در سال 1373 برای نخستین بار به تیم ملی جوانان ایران دعوت شد و در سال 1376 به تیم ملی بزرگسالان راه یافت و به مدت 11 سال متوالی و ثبت رکوردی جالب برای تیم ملی والیبال ایران بازی کرد. او با حضور گاییچ در راس تیم ملی ایران میدان را برای جوانترها خالی کرد و با تجربه از بازی‌های ملی تصمیم گرفت در رده باشگاهی فعالیت کند.

در سال 1389 پس از کسب عنوان قهرمانی لیگ برتر در جایگاه کاپیتان پیکان تهران راهی جام باشگاه‌های آسیا در کشور چین شد که در پایان این مسابقات توانست به عنوان ارزشمندترین بازیکن آسیا انتخاب شود. پس از پایان این مسابقات اکبری، سرمربی پیکان تهران شد و در همان سال اول مربیگری قهرمانی لیگ برتر والیبال (1389–90)، قهرمانی جام باشگاه‌های آسیا 2011 اندونزی و کسب عنوان پرافتخار سومی باشگاه‌های جهان را از آن خود کرد. او در رده سرمربیگری تیم ملی ب (امید) ایران، دو عنوان قهرمانی در مسابقات آسیای میانه (هند) و جام شیخ راشد (امارات) را کسب کرد. در سال‌های اخیر هم به عنوان دستیار کولاکوویچ در تیم ملی بزرگسالان ایران فعالیت کرد

با آغاز دور جدید اردوی تیم ملی والیبال، 5 بازیکن به دلیل ابتلا به کرونا، به قرنطینه رفتند. علاوه بر این 5 بازیکن، پیمان اکبری که یکی از دستیاران ایرانی آلکنو است نیز به کرونا مبتلا شد. با توجه به این موضوع اکبری حداقل برای 10 روز باید در قرنطینه باشد و نمی‌تواند در این مدت تمرینات تیم ملی را زیر نظر بگیرد.

نایب قهرمانی تیم والیبال شهرداری ارومیه، بازگشت دوباره به پیکان، حضور مجدد در تیم ملی، فعالیت به عنوان دستیار سرمربی جدید تیم ملی و ابتلا به کرونا موضوعاتی بود که بهانه‌ای شد تا خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس گفت‌وگویی را با پیمان اکبری انجام دهد. متن صحبت‌های اکبری را در ادامه می‌خوانید:

* امیدوارم ارومیه روزی به کمترین حقش یعنی قهرمانی در لیگ برسد

* هدف اول ما در ارومیه حضور در فینال بود

* بدشانس و کم‌تجربه بودیم

* قلباً ارومیه را دوست دارم

* پیکان را خانه خودم می‌دانم

* پیکان باید به اصالت خودش بازگردد

* از تیم ملی کویت و یک تیم باشگاهی در سوئیس پیشنهاد داشتم

* برخی از دوستان به دروغ گفتند که شهرداری ارومیه 20 میلیارد هزینه کرده است

* قرارداد گران‌ترین بازیکن تیم ما، نصف برخی ستاره‌های تیم‌های دیگر بود

* جواب تست‌های کرونا برایم جالب بود!

* با برگزاری 15 بازی در لیگ ملت‌ها کادر فنی و بازیکنان به شناخت خوبی از هم می‌رسند

* درخواست ایتالیا، روسیه و لهستان از فدراسیون جهانی طبیعی به نظر می‌رسد

* مربیان ایرانی دخالتی در انتخاب نفرات دعوت شده به اردوی تیم ملی نداشتند

* ترکیب اصلی تیم ملی تقریباً مشخص است

* درصد زیادی از شایسته‌ها دعوت شدند

* تعیین آرمان برای والیبال، کار درستی بود

* در المپیک چیزی دور از دسترس نیست

با تیم والیبال شهرداری ارومیه نتوانستید به عنوان قهرمانی برسید؛ آیا از عملکردتان در لیگ برتر رضایت داشتید؟

ابتدا باید از مردم خوب ارومیه، مسئولان و همه نفراتی که در این مدت کمک کردند تا ما بتوانیم مجموعه خوبی داشته باشیم تشکر می‌کنم. خاطرات خیلی خوبی برای من در این شهر ثبت شد. دیدن شور و اشتیاق مردم خونگرم ارومیه و علاقه آنها به والیبال برایم بی‌نهایت لذتبخش بود. آنها ثابت کردند که شایسته بهترین‌ها هستند و امیدوارم روزی به کمترین حق خود که قهرمانی در لیگ ایران است برسند، چون می‌دانم این اتفاق چه تاثیر مثبتی می‌تواند بر زندگی مردم ارومیه داشته باشد. زمانی که من تیم را تحویل گرفتم در جایگاه هفتم جدول رده‌بندی حضور داشت. ما با تلاش فراوان توانستیم تیم را به رده سوم برسانیم و انصافاً فاصله زیادی با تیم‌های اول و دوم جدول رده‌بندی نداشتیم که متاسفانه مسابقات به دلیل شیوع ویروس کرونا نیمه‌تمام ماند.

تعطیلی مسابقات کمک کرد تا برای فصل جدید با شناخت بیشتری کار خود را ادامه دهید.

هدف اول ما در ارومیه حضور در فینال بود. خیلی خوشحالم که توانستیم به هدف اصلی خود برسیم. به هر حال بازی در فینال هم شرایط 50-50 دارد. هر دو تیم این شانس را دارند تا با غلبه بر حریف خود به عنوان قهرمانی برسند. ما با برنامه درست و منطقی توانستیم به فینال راه پیدا کنیم، اما در بازی‌ پایانی به دلایلی از جمله بدشانسی و کم تجربگی برخی بازیکنان کار برای‌مان سخت شد و نتیجه را به فولاد سیرجان واگذار کردیم. شک ندارم که تمام بازیکنان تلاش کردند تا بهترین نتیجه برای تیم مان رقم بخورد و هیچکس کم‌کاری نکرد. هر چند که از مجموعه شهرداری ارومیه جدا شدم، اما قلباً این تیم را دوست دارم و منتظر دیدن روزهای خوبش هستم.

چه شد که دوباره به پیکان برگشتید؟

بعد از اتمام لیگ برتر ایران چند پیشنهاد به دستم رسید که هم داخلی بود و هم خارجی؛ مذاکراتی را با محمدی و رغبتی انجام دادم و به این جمع‌بندی رسیدیم تا در کنار هم کمک کرده که پیکان را از حالتی که دارد خارج کنیم. تصمیم گرفتیم تا با کمک همه پیکان را به مسیر قهرمانی برگردانیم. چه در عرصه بازیگری و چه در عرصه مربیگری پیکان را خانه خود می دانم و حضور دوباره ام را در پرافتخارترین باشگاه ایران وآسیا که به نوعی مکتب والیبال ایران نیز به حساب می آید را به فال نیک می‌گیرم. از حمایت و انتخاب محمدی و همچنین اعضای محترم هیات مدیره پیکان کمال تشکر را دارم و امیدوارم در لیگ پیش رو باشگاه و مساعدت ویژه مدیریت ارشد ایران خودرو بتوانم با تمام توانم پیکان را به آنچه در خور شخصیت این باشگاه بزرگ والیبال است برسانم.

قرار است پیکان به جمع مدعیان بازگردد؟

برای رسیدن به جمع مدعیان و کسب عناوین برتر نیاز به زمان است. نمی‌خواهم حرفی بزنم که از حالا فشار به مجموعه و خودم وارد شود، اما فکرهای خوبی شده و صحبت‌های درستی مطرح شده است. شک ندارم پیکان می‌توان دوباره به ریل موفقیت بازگردد. برای صحبت از حضور در جمع مدعیان و رسیدن به قهرمانی زود است، اما برنامه‌هایی داریم که پیکان به اصالت خودش بازگردد.

پیکان به روند بازیکن‌سازی و جوانگرایی خود ادامه خواهد داد یا به فکر رقابت با مدعیان خواهد بود؟

روزی که من از پیکان رفتم جوانان خوبی همچون یلی، شاهسوند، چپرلی و … را به والیبال معرفی کردم. در آن مقطع ما هم تیم جوانی داشتیم و هم در کورس قهرمانی بودیم، اما اعتقاد دارم که در سال‌های اخیر روند جوانگرایی به خوبی طی نشد. باید کاری کنیم که پیکان دوباره نیم نگاهی به کسب نتایج خوب و معرفی استعدادها داشته باشد. خیلی از ستاره‌های کنونی والیبال ایران زمانی عضو تیم های پایه پیکان بودند و باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که بازهم چند خروجی خوب برای بزرگسالان داشته باشیم. اگر شرایط جذب بازیکن ملی‌پوش فراهم باشد قطعاً از حضور چند بازیکن مطرح استفاده خواهیم کرد. هنوز اقدامی در این راستا صورت نگرفته، اما رفته رفته باید به فکر باشیم.

پیشنهادهای خارجی‌تان از چه کشورهایی بود و چرا آنها را نپذیرفتید؟

جواد مهرگان که در لیگ کویت مربیگری می‌کند پیش از عید نوروز تماسی با من داشت و از پیشنهاد مسئولان فدراسیون والیبال کویت به من خبر داد. من به او اعلام کردم که درگیر تیم ملی ایران هستم و مسابقات مهم المپیک را هم در پیش داریم. یکی از پیشنهادهایی که به دستم رسید از تیم ملی والیبال کویت بود. در سال 80 من در همین تیمی که مهرگان مربیگری می‌کند به عنوان بازیکن حضور داشتم. پیشنهاد دیگری هم از یک تیم باشگاهی سوئیس داشتم، اما دلم می‌خواست جایی بروم و کار کنم که حرفی برای گفتن داشته باشد. والیبال سوئیس در اروپا است و امیرحسین منظمی هم یک سال در این کشور بازی کرده، اما ترجیح می‌دهم در شرایط بهتری فعالیت کنم.

برخی‌ها مدعی هستند که تیم شما یکی از تیم‌های گران لیگ بود؛ آیا این موضوع صحت دارد؟

شنیده‌ام که برخی‌ها در محافل رسمی و غیر رسمی مدعی شده‌اند که ما در تیم شهرداری ارومیه 20 میلیارد هزینه کردیم، اما این امر صحت ندارد و قراردادها در فدراسیون موجود است. نمی‌خواهم قیمت اعلام کنم، اما گران‌ترین بازیکن ما پوریا فیاضی بود که می‌دانم نصف برخی ستاره‌های تیم‌های دیگر دریافت کرد.

چرا ابتدای فصل مرتضی شریفی را جذب کردید، اما در میانه راه از جمع شما جدا شد و دوباره برای بازی‌های پایانی به شهرداری ارومیه برگشت؟

شریفی در روز اول دوست داشت که در جمع ما باشد و به تیم شهرش کمک کند. ما در این پست 3 بایزکن خوب و آماده داشتیم و تیم را بر پایه آرش کشاورزی، میثم صالحی، امیر خداپرستی و پوریا فیاضی بسته بودیم. متاسفانه دو بازیکن مدنظرمان پیش از شروع مسابقات مصدوم شدند و ما مجبور شدیم به سراغ نفر بعدی برویم. مرتضی شریفی دلش می‌خواست بازی کند و در ترکیب باشد و به تیم کمک کند، اما بعد از مدتی تصمیم گرفت از جمع ما جدا شود. در ادامه مسابقات هم فیاضی دچار مصدومیت شد که اگر این اتفاق رخ نمی‌داد ما 100درصد قهرمان می‌شدیم. طبق قانون هر تیمی که از نیم فصل دوم به بعد بازیکن مصدوم داشته باشد می‌تواند از طریق بند پزشکی یک بازیکن آزاد را جذب کند. در ادوار گذشته امکان اضافه کردن بازیکن خارجی وجود داشت که نمی دانم حالا این قانون تغییر کرده است یا خیر. یک مثال از سال های گذشته می زنم؛ باریج اسانس کاشان و شهرداری ارومیه در مرحله اول پلی آف با هم بازی داشتند. در بازی رفت علیرضا نادی که آن زمان عضو تیم باریج اسانس بود دچار مصدومیت شد و کاشانی‌ ها برای بازی برگشت مدافع تیم ملی برزیل را به خدمت گرفتند.

داستان تست‌های متوالی کرونای شما چیست؟ چرا در تست کرونای شما در اردوی تیم ملی مثبت شد و زمانی که خودتان تست دادین جوابش منفی شد؟

من 4 ماه پیش کرونای سختی گرفتم. طبق برنامه ریزی‌ها روز یازدهم فروردین به اردوی تیم ملی آمدم و تست دادم که جواب ان منفی بود. روز چهاردهم یک بار دیگر تست دادم که جواب آن مثبت شد. این در حالی بود که هیچ علائمی از کرونا نداشتم و مثبت شدن جواب تست برایم جالب بود! شخصاً به بیمارستان مراجعه کردم و بازهم تست دادم که نتیجه آن منفی شد. حالا دو تست منفی و یک تست مثت دارم، اما چون بحث یک تیم مطرح بود ترجیح دادم که از اردو خارج شوم. به گفته پزشکان شاید ویروس در بدنم باشد، اما خیلی ضعیف باشد. چون امنیت و سلامت بازیکنان و سایر نفرات بسیار مهم است قرار شد مدتی از اردو دور باشم و دوباره تست بدهم که در صورت منفی شدن به تمرینات بازگردم.

از برنامه‌های تدارکاتی تیم ملی خبر دارید؟

می‌دانم که قرار بود تیم ملی به کازان برود که این سفر لغو شد.

با توجه به لغو سفر کازان فکر می‌کنید برنامه های تدارکاتی تیم ملی برای حضور در المپیک کافی باشد؟

امسال سال المپیک است و همه تیم ها برای حضوری موفق در این میدان بزرگ برنامه ریزی می کنند. از طرفی بحث کرونا مطرح است و تمام تیم ها به دنبال این هستند که با کمترین آسیب وارد توکیو شوند. شیوع کرونا از دلایل مهمی است که دست تیم ها برای برگزاری بازی های دوستانه را بسته است. ضمن اینکه ما مسابقات لیگ ملت ها را هم در پیش داریم و می توانیم 15 بازی خیلی خوب را در این رقابت ها برگزار کنیم که قطعاً به میزان شناخت سرمربی از بازیکنان و برعکس تاثیرگذار خواهد بود.

برخی تیم های مطرح از جمله ایتالیا و لهستان و … از فدراسیون جهانی درخواست کرده اند تا اجازه دهد که بدون بازیکنان اصلی خود به لیگ ملت ها بیایند؛ برنامه ایران برای حضور در لیگ ملت ها چیست؟

ما تلاش خواهیم کرد تا از تمام نفرات خود استفاده کنیم. برنامه تیم هایی همچون ایتالیا و لهستان و … با ما فرق می ند. لیگ این کشورها تا یک ماه دیگر ادامه خواهد داشت. بازیکنان در لیگ آن کشورها بازی های سخت و طولانی انجام می دهند، اما ما در ایران چنین شرایطی را نداریم و چند ماه بازیکنان دور از میادین رسمی خواهند بود. اینکه آنها نخواهند با بازیکنان اصلی خود به لیگ ملت ها بیایند امری طبیعی به نظر می رسد، چون اصلاً بازیکنان زمانی برای ریکاوری ندارند و مجبور هستند درخواست مرخصی کنند.

آیا تمام بازیکنان شایسته لیگ برتر به اردوی تیم ملی دعوت شدند؟

عملکرد بازیکنان در طول مسابقات لیگ برتر از طریق مشجری مورد بررسی قرار گرفت. تمام نفرات دعوت شده با نظر مستقیم آلکنو و توتولو انتخاب شدند و مربیان ایرانی دخالتی در انتخاب بازیکنان نداشتند. بحث شایستگی مطرح نیست، چون همه بازیکنان شایسته و ارزشمند هستند. از طرف دیگر ترکیب 8-9 نفره تیم ملی تقریباً مشخص است، چون والیبال ایران نفرات شاخصی دارد که توانایی آنها بر هیچکس پوشیده نیست.از نفر هشتم و نهم به بعد شاید قرار باشد افرادی انتخاب شوند که روی نیمکت تیم ملی باشند و در لحظات حساس به تیم کمک کنند. باید دید که سیاست سرمربی و فدراسیون چیست. من اعتقاد دارم باید روی جوانانی سرمایه گذاری شود که در آینده بتوان از حضور آنها بیشتر استفاده کرد. نمی‌خواهم بگویم که حالا تمام نفرات شایسته دعوت شده‌اند، اما اعتقاد دارم که درصد زیادی از شایسته‌ ها در اردوی تیم ملی حاضر هستند.

آیا با آلکنو در ارتباط هستید؟

چند روز پیش و قبل از مثبت شدن تست کرونایم در یک تماس تصویری برنامه‌ ها را با آلکنو چک کردم. او برنامه ها را برای من ارسال می کرد تا در جریان تمرینات پیاده کنم. طبق برنامه ریزی آلکنو هر سه روز برنامه تمرینی ملی پوشان تغییر می کند.

آرمان والیبال ایران محقق خواهد شد؟

اینکه مسئولان آرمانی برای والیبال ایران تعیین کردند کار درستی بود، چون برای هر کاری باید هدفی تعیین شود. در دوران تحصیل هم باید برای گرفتن نمره 20 تلاش کرد تا حداقل نمره 18 را بگیریم و اگر برای رسیدن به نمره 10 تلاش کنیم قطعاً به 5 هم نمی‌رسیم. همه می‌ دانیم که چه کار سختی در المپیک داریم، اما بازیکنان حرفه ای داریم و چیزی دور از دسترس نیست. تیم هایی همچون برزیل، ایتالیا، روسیه، لهستان و … در لیگ جهانی قهرمان می شوند، اما در رقابت های قهرمانی جهان به عنوان چهارمی می رسند و این یعنی تمام تیم ها فراز و نشیب دارند. همه چیز بستگی به شرایط بدنی و روحی بازیکنان در جریان برگزاری مسابقات دارد.

سال 1399 چطور بود؟

از این جهت که توانستم با تیم شهرداری ارومیه به فینال لیگ برتر برسم خوب بود، اما در مجموع سال خوبی نبود، چون مشکلات زیادی برای مردم ایجاد شد و عزیزان زیادی را به دلیل شیوع ویروس کرونا از دست دادیم.

آرزوی شما برای سال 1400 چیست؟

قطعاً آرزوی اول همه نابودی ویروس منحوس کرونا است تا مردم بتوانند به زندگی عادی برگردند و مشکلات به حداقل برسد. ضمن اینکه امیدوارم تیم ملی در مسابقات پیش رو بهترین نتایج را کسب کند و من هم در حطیه کاری خودم بتوانم عملکرد خوب، موفق و تاثیرگذاری داشته باشم.

انتهای پیام/

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --